Оценка и анализ на комуникацията и координацията на различните дейности в изпълнение на националната стратегия „Визия за деинституционализация”
Тук публикуваме резултатите от “Оценка и анализ на комуникацията и координацията на различните дейности в изпълнение на националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България” на общинско ниво.”
Основната цел на изследването е да обхване мненията на всички участници на местно ниво в процеса на деинституционализация, като установи взаимодействието между тях и връзките със структурите на национално ниво.
Цели
- Събирането на информация за координацията между всички страни на местно ниво, ангажирани с изпълнение на проектите, заложени в Плана за действие в изпълнение на Националната стратегия.
- Предоставянето на анализ на информацията, на чиято основа да се взимат обосновани решения, подпомагащи изпълнението на Плана за действие.
- Извършването на оценка и сравнителен анализ на процесите на координация между различните звена, структури и екипи в общината, изпълняващи дейностите в Общинската стратегия за развитие на социалните услуги.
- Изготвянето на препоръки относно начини за подобряване на комуникацията и координацията на местно ниво.
Методология
Проведени са дълбочинни интервюта в периода 02 май – 22 май 2012 г. в три типологично различни общини: малка (Чирпан – 8 интервюта), средна (Русе – 11 интервюта) и голяма (София – 24 интервюта).
Партньори
Изследването е реализирано от екип на “Алфа рисърч”. Потърсено е мнението на:
- служители на Отделите за закрила на детето към Дирекции „Социално подпомагане” (териториални структури на Агенцията за социално подпомагане);
- работещи в общински администрации, ангажирани със социални услуги;
- представители на местни НПО, чиито предмет на дейност е развиване и предлагане на социални услуги в общността;
- персонала работещ в услугите.
Резултати
- Координацията и комуникацията се схващат от всички интервюирани експерти като постигане на обмен на информация чрез срещи и семинари, а не като по-дълбок процес на съгласуване, обвързване и осмисляне на дейностите по всички проекти.
- Наличните структури по проектите не съдействат за постигане на обща координация (смислова и по дейности) на общинско ниво, защото тя е делегирана на съществуващите структури на общините. Самите проекти не предполагат ясна обвързаност между дейностите по проектите на местно ниво. Местните власти не приемат координацията като ангажимен.
- Няма реално координирано взаимодействие между проектите на общинско ниво.
- Общата информираност по проектите е недостатъчна, за да осигури добра комуникация и смислова координация между тях на общинско ниво.
- Привличането на обществеността и по-специално на родителите, като една от най-засегнатите обществени групи, е поверено на медиите. Няма специални комуникационни средства за това.
- Деинституционализацията се схваща основно като преместване на децата от домовете към ползване на новите услуги, не толкова като въвличане на семействата на децата.
- Капацитетът на хората, на които е поверена координацията на общинско ниво, е недостатъчен. Това важи както по отношение на компетентност за управление на проекти, така и по отношение на експертност по смисъла на деинституционализацията и реформата.
- Медийното отразяване не влияе достатъчно за изграждане на общи нагласи и отношение сред професионалистите и гражданите към смисъла на деинституционализацията.
- Посочените от експертите добри практики са малко. Цитирани са основно съвместни обучения и семинари, както и работни срещи.
Период на изпълнение
2012 г.