Организационно консултиране показва силните ни страни – независимост и външен поглед
Ноу-хау център е учеща се организация и като такава е посветена на непрекъснатото усъвършенстване на начина, по който функционира. Това е част от нашата мисия да бъдем възможно най-полезни на професионалните общности в сферата на детската закрила и грижа чрез нашите изследвания, обучения и застъпничество.
Затова екипът ни премина през процес на задълбочена екипна рефлексия и организационно консултиране посредством групови и индивидуални консултации. Целта, която си поставихме, беше да направим критичен преглед на ефекта от досегашната си работа, да отчетем постигнатото и да начертаем актуализиран план за действие по основните ни приоритети.
В организационното консултиране се включиха наши партньори и съмишленици – представители на различни общности, държавни институции, неправителствени организации и университети. Те дадоха висока оценка на изследователската ни експертиза. Работният ни подход беше определен като рефлексивен, аналитичен и отворен за обратна връзка, а екипът ни като опитен и разпознаваем.
Застъпническите ни усилия получиха много позитивна обратна връзка
и бяха определени като основани на конкретни изследователски данни и факти.
Висока оценка получи лидерската ни роля в Коалиция „Детство 2025“, участието ни в пилотирането на Европейската гаранция за детето, въвеждането на подхода АМБИТ в България и партньорството с Юрочайлд по събирането на данни и застъпнически инициативи на европейско ниво.
Като други силни страни в работата ни бяха изтъкнати:
- Доброто партньорство, на което може да се разчита.
- Умението да водим цивилизован и дипломатичен диалог с всички, дори с опонентите ни.
- Качеството и популярността на създадените от нас методологии. С особен успех беше изтъкната Методологията за оценка на потребностите на деца с риск, наскоро въведена от МОН в нови 1400 училища.
- Конкретните ни действия за овластяване на представители на ромски общности и създаването на условия за обмен на контакти, достъп до опит и знания.
- Отзивчивостта по отношение на съдействие, подкрепа и информация към всички заинтересовани страни.
- Споделянето на актуална и интересна информация през новинарския ни бюлетин, в който материалите са достъпни и разбираеми.
“НПО са хората, които трябва да работят директно с целевите групи и да създават теории на промяната, но за да го правят компетентно, те трябва да имат партньор като НХЦ. Това, което са, им дава независимост и външен поглед.”
Мнение на участник в консултативния процес
Получихме препоръки за по-добра събираемост на доказателства за въздействието от нашите дейности и интервенции. За целта вече въведохме вътрешна методика за планиране и оценка на въздействието, която се основава на инструмент за Анализ на приноса (contribution analysis), разработен от Matter of Focus. Анализът на приноса дава ново ниво на разбиране относно вида показатели, които е необходимо да следим, за да анализираме по-успешно ефектите от нашата работа.
Препоръки бяха изказани и по отношение на:
- разширяване на комуникацията извън кръга на професионалистите непосредствено ангажирани с грижата и закрилата на децата,
- повече връзка с широката публика и медиите,
- повече интерактивност в събитията,
- разширяване на екипа,
- повече динамика в публикуването на доклади и материали,
- разширяване на обхвата на бюлетина чрез абонаментна кампания,
- промотирането на обществен дебат по темата за раздялата на децата и семействата в България,
- засилване на промотирането на оценки и анализ на качеството на интервенции и услуги.