Новини

НХЦ обсъди възможности за партньорство с Университета на Егея

Ноу-хау център обсъди иновативни модели на работа в детските градини за обучение и включване на децата и техните семейства и обмени опит с Департамента по предучилищно образование на Университета на Егея.

От 4-ти до 7-ми ноември 2024 година, по проект на мрежата за сътрудничество между академичните институции ERUA, 11 студенти от трети и четвърти курс на бакалавърската програма по предучилищна педагогика на Университета на Егея, Гърция, посетиха Нов български университет и Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца. Целта на посещението беше да бъдат обменени знания и опит, свързани с подкрепата на ранното детско развитие през иновативни методи на работа в детските градини в България и Гърция. Тяхната преподавателка Мария Аргириу, специалист по музикална педагогика, представи проект на група студенти. Проектът изучава режима на деца в детските градини, за да приложи педагогически методи за използване на музиката в ранна детска възраст.

Доц. д-р Полина Михова, ръководител на  Департамент „Здравеопазване и социална работа“ представи структурата и мисията на НБУ, програмите и постиженията на департамента. Доц. д-р Едуард Маринов, координатор на пакет 1 на мрежата ERUA, разказа за международните връзки на НБУ, за философията и възможностите, които мрежата предлага. Ас. д-р Антоанета Матеева запозна студентите с политиките на деинституционализация и новите развития в системата на образованието и ранното детско развитие в България. Тя представи и магистърската програма за лидери на промяната в областта на детското благополучие „Психо-социални интервенции с деца и семейства“.

Обект на интерес бяха програми за ранно детско развитие

Гостите се запознаха с две програми за ранно детско развитие в център „Мир“ за работа с деца от ромската общност в кв. „Факултета“ в гр. София, разработени от Фондация „Здраве и социално развитие“. Те наблюдаваха работата с групи деца в различни възрасти в детската градина на центъра и се запознаха с модела за социално включване на деца с множество потребности, по който работи организацията. Част от програмата беше и посещението на 117-та детска градина „Надежда“ в София, където гостите научиха за групови модели за работа с деца със СОП.

Две от гръцките студентки демонстрираха програма за деца от предучилищна възраст през музика и движение. Посещението завърши с обсъждане на инициативи и проекти, които екипът от Гърция да представи на Елен Иванова и ас. д-р Антоанета Матеева от Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца:

Обръщаме се към всички, които четат нашия бюлетин. Пишете ни с ваши идеи за партньорство с Университета на Егея на следния имейл адрес: aelina@mail.bg.

Translate »