По-ефективна подкрепа за децата на родители със зависимости
През м. октомври 2024 г. Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца (НХЦ) и Европейската мрежова организация „Юрочайлд“, в която Центърът членува, проведоха в София експертна дискусия по темата за подкрепата на децата, чийто родители страдат от зависимости. Този съвсем нов за българския контекст разговор е вдъхновен от данните от най-актуалната изследователска работа на НХЦ, която откроява родителските зависимости като един от основите фактори, които дестабилизират семействата в България и водят до раздяла на децата и родителите. Целта на срещата беше мобилизиране на български и чуждестранния опит именно за предотвратяване на раздялата на деца и семейства поради злоупотребата с вещества и други зависимости от страна на родителите.
Двете организации събраха мултидисциплинарна група от различни специалисти – представители на здравния, образователния и социалния сектор, граждански организации с опит по темата, както и български и чуждестранни експерти, терапевти и други професионалисти, работещи със зависимости, служители в социални услуги за подкрепа на хора в риск, общностни лидери.
Зависимостите – една от най-значимите предпоставки за раздяла на децата и семействата в България
По време на срещата д-р Антоанета Матеева от екипа на НХЦ представи данни от актуалното изследване, проведено от НХЦ съвместно с Коалиция „Детство 2025“. Според изследването психично-здравните проблеми, особено зависимостите, се явяват като една от най-значимите предпоставки за несигурна семейна среда и потенциалната раздяла на деца от техните родители. Този факт постави спешната необходимост от свързването на детската грижа и закрила с подкрепата на семействата по отношение на психичното здраве на родителите.
Запознайте се с представените изводи от изследването тук.
Вменена вина, страх и стигма
Поради вменената вина и страха от отнемане на децата много родители, борещи се със зависимости, са лишени от достъп до социални услуги и подпомагане, които да ги подкрепят в грижата за децата. Системата за закрила на детето най-често реагира на нуждата от подкрепа на родителите с настаняване на децата в алтернативна грижа като осигурява сигурност на самите деца и време на родителите да се справят с проблемите. Интегрирани и здравни услуги за зависимости обаче в България почти няма, а достъпът до наличните е труден, което оставя родителите сами в тази битка. Далече от децата си, те често се чувстват обезсърчени и демотивирани и проблемите им със зависимостите се задълбочават. Децата, от своя страна, страдат от раздялата, защото контактите им с родителите често са силно ограничени в услугите за грижа.
Липсва холистичен подход към травмата и психичното здраве
В здравната и социалната ни системи липсва холистичен подход към травмата и психичното здраве, който да помогне на такива родители в трудна ситуация. Липсва разбиране, че един родител, който се бори със зависимост, все пак може да получи подкрепа да остане в живота на детето си, да изпълнява родителската си роля до някаква степен и така да бъде съхранена така ценната и за двете страни в такава трудна житейска ситуация връзка и близост. Необходимо е да се повиши осведомеността, както и да бъдат създадени стратегии за борба със стигмата спрямо родителите, които се борят с този проблем.
По покана на НХЦ в експертната дискусия участва проф. Питър Фугъл от Центъра за деца и семейства в Лондон „Ана Фройд“, който представи модели за мултидисциплинарна работата със семейства в риск, които центърът развива. Благодарение на това, участниците придобиха по-задълбочено разбиране за системния подход за цялостна подкрепа на такива семейства.
Модели „Да мислим за семействата“
Моделите включват съставянето на мултидисциплинарни екипи за закрила на детето, в които заедно със социалните работници участват и специалисти по домашно насилие, психично-здравни проблеми и зависимости. Моделът „Да мислим за семействата“ е публикуван тук. Повече информация за АМБИТ, авторският подход на Центъра за деца и семейства „Ана Фройд“, който НХЦ вече подкрепя специалисти да прилагат в социалните и образователни услуги и в България, можете да намерите тук.
Участниците в срещата се обединиха около тезата за критичната важност на човешките отношения в работа с деца и родители, които преживяват сериозни кризи. Успешната междусекторна пилотна инициатива със заинтересовани страни от различни нива в гр. Велико Търново – „Всяко дете – успешен член на общността“, представена от НХЦ, беше посочен като потенциален модел за бъдещи интервенции, които стъпват именно на разбирането, че инвестициите в отношения са най-ефективни.
Резултат от последвалата дискусия беше постигнатото съгласие за разработване на рамка за застъпничество за прилагане на ефективни политики на гражданско и правителствено ниво.