Събития

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Как подкрепяме родители от ромските общности да се грижат по най-добрия начин за децата си?

October 10 @ 14:00 - 15:30

Четвъртък, 10-ти октомври 2024, 14:00 до 15:30 ч. 

Онлайн през платформата Zoom. Краен срок за регистрация – 14:00 ч на 9.10.2024г.

Ромските общности са може би едни от най-подложените на непрестанен изследователски, медиен, обществен интерес общности в страната ни. От десетилетия се отпускат средства за социални, образователни, медицински и пр. интервенции сред хората от ромските общности. Но какви са резултатите от тези интервенции? Защо и за какво именно ромските общности имат нужда от външна намеса? А как хората в тези общности възприемат тези намеси? Може ли да се говори за един успешен подход за работа в общностите?  Необходимо ли е да се различава подкрепата за родителите от различните етнически общности в България? Какво налага тези различия? Какво искат ромските родители за своите деца и какво децата искат за себе си? От каква професионална подкрепа имат нужда ромските родители и как тази подкрепа се случва?

Върху тези и други въпроси ще се фокусираме в подготвената от Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ среща през м. октомври.

В България под обобщаващото понятие ромска общност се крият над 70 диалекта и суб-групи със своите еднаквости и различия. Само в един квартал какъвто е кв. „Факултета“ в София живеят не само няколко различаващи се поколения, не само бедни и богати, но и няколко различни суб-групи. 

В този разговор ще разкажем историите на някои от ромските общности в България – как в тях се случва срещата между специалистите и родителите, между българите и ромите, между образованието, здравето и културните норми. Ще поговорим с родители как те разбират добрата подкрепа и постигането на успех. Без претенции за изчерпателност.

Това е покана да видим реалността отвъд стереотипа, да поговорим за данни и човешки животи и отношения.

Семинарът ще води д-р Антоанета Матеева.

Дискутанти: Радостина Антонова, Зорница Стоичкова, Боян Василев, Илиян Ризов, Михаил Мишев, Росица Димитрова и родители от ромска общност.

Необходима е регистрация за получаване на линк в платформата ZOOM тук: https://forms.gle/ugktLs96CJ6vNy4d9.

ПРОГРАМА

14.00-14.05: Откриване. Модератор – д-р Антоанета Матеева, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца

14.05-14.15: Защо и как е важна днешната тема? – д-р Радостина Антонова, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца

14.15-14.25: Как работим с родители в програмите на нашите центрове?Зорница Стоичкова, социален работник и Боян Василев, психолог, Фондация „Здраве и социално развитие“, София

14.25-14.35: Какво означава да имаме „доверие между родители и учители“ и „да се уважаваме“ в училище?Росица Димитрова, психолог и учител по философия, Професионална гимназия по текстилни и кожени изделия, София

14.35-14.45: Можем да работим успешно с/в общността, ако станем част от нея. – д-р Илиян Ризов, Сдружение „Съучастие“, Варна

14.45-14.55: „Междинното дете”Михаил Мишев, журналист и правозащитник

14.55-15.25: Дискусия с участниците – дискутанти: Зорница Стоичкова, Боян Василев, Росица Димитрова, Ангел Стефанов (родител), Илиян Ризов, Михаил Мишев, Радостина Антонова.

15.25-15.30: Обобщение и закриване


Д-р Антоанета Матеева е преподавател в магистърски и бакалавърски програми по клинична социална работа на Нов български университет и изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ.

Д-р Радостина Антонова е професионалист с дългогодишен опит в работата с труднодостъпни групи, индивидуална и групова консултативна и изследователска дейност, включително и в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ.

Зорница Стоичкова е методист, координатор на проекти и социален работник във Фондация „Здраве и социално развитие“. Зорница е носител на наградата Социален работник на годината на МТСП за 2021г.

Боян Василев е методист, координатор на проекти и психолог във Фондация „Здраве и социално развитие“.

Илиян Ризов е доктор по педагогика и преподавател в Департамент за повишаване на квалификацията на учителите във Варна (Шуменски университет). Председател е на Сдружение „Съучастие“ и е координирал работата на екипи по превенция на раздялата на деца и родители, приемна грижа и превенция на рисковото поведение сред млади хора от ромска общност.

Михаил Мишев е основател и президент на студентския клуб Post Society AUBG, активен член на Платформа за парламентарна прозрачност Стража и КлинКлин.

Росица Димитрова е училищен психолог и преподавател по философия в Професионална гимназия по текстилни и кожени изделия гр. София.

 

 

Details

Date:
October 10
Time:
14:00 - 15:30
Event Category:

Venue

Онлайн
Bulgaria
Phone
0877369483

Organizer

Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет
Phone
+359877369483
Email
info@knowhowcentre.org
View Organizer Website
Translate »