
Events Search and Views Navigation
June 2020
Онлайн семинар „Супервизията в приемната грижа“
Как помага супервизията на приемните родители за формирането на професионални умения и повишаване на качеството на приемната грижа? Кога: 9 юни 2020 г., вторник | Начален час: 16.00 ч. | Краен срок за регистрация: 8 юни, 14.00 ч. Онлайн семинарът „Супервизията в приемната грижа“ ще представи някои теоретични постановки за супервизията, както и опита на супервизори и супервизирани. В семинара ще бъдат обсъдени подходите и методите, инструментите, прилагани в супервизията, добрите практики и предизвикателствата в българския модел. Приемната грижа по своята същност…
Find out more »Онлайн семинар „Супервизия в социалната сфера, основаваща се на подхода „каунселинг“
Семинарът ще бъде представен от дипломанти на магистърска програма „Психо-социални интервенции за деца и семейства“. Кога: 18 юни 2020 г., четвъртък | Начален час: 16.00 ч. | Краен срок за регистрация: 17 юни, 14.00 ч. Предлагаме на вашето внимание рамка за супервизия в социалната сфера, базирана на подхода „каунселинг“. Тя дава възможност за фино фокусиране върху проблема чрез саморефлексия в етапа на подготовка за супервизия с външен супервизор. Последователността от въпроси подпомага разграничаването на факти, знания, ценности и чувства, за по-качествен анализ на проблемната ситуация,…
Find out more »September 2020
Уебинар „Стандарти за супервизия в социалната работа“
На 24 септември 2020г. ще се проведе третият от поредица семинари, посветени на супервизията и представени от дипломанти на магистърската програма „Психосоциални интервенции с деца и семейства“ на Нов български университет. Регистрация през онлайн формуляр: https://forms.gle/6KBqduBfha3kNMEP9 Супервизията е стандарт Темата ще бъде разгледана през разбирането, че супервизията е стандарт в социалната работа, чрез който се цели обучение и подкрепа на работещите, за да се постигне високо качество на услугите за клиентите. Според Loughry и O’Donovan има четири страни, които се…
Find out more »November 2020
The Family for the Education of the Roma Children: On-line conference
Конференцията The Family for the Education of the Roma Children ще се проведе на 25.11.2020 г. от 11.00 до 13.30 ЕЕТ на английски език в Zoom. Регистрирайте се тук. Education is a key area for Roma integration, pointed by EU Framework for National Strategies up to 2020, because: - Roma children are lagging behind their non-Roma peers on all educational indicators; - The proportion of Roma early school-leavers is disproportionately high compared with the general population. According to the Bulgarian…
Find out more »Какво печелят децата от детското участие? Регистрирацията е отворена.
НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ „Детското участие — предпоставка за успешен и самостоятелен живот“ Дата: 26.11.2020, 10:00 - 13:00ч. Място: ZOOM Език: български Националната конференция „Детското участие — предпоставка за успешен и самостоятелен живот“ е организирана от Ноу-хау център за алтернативни грижи, НБУ в рамките на дейностите на Международната мрежа за закрила на детето (Childhub). Ще представим нашия опит в стимулирането на детското участие за насърчаването на самостоятелен живот на напускащите детски грижи. Ще споделим и някои находки от нашето изследване „Деинституционализация — Случаят…
Find out more »March 2021
Социални и полови норми свързани с насилието в училище – резултати от регионално изследване
„Ако в детска възраст ни учат, че насилието е приемливо, когато станем на 20 г. то няма да представлява проблем за нас“ (млад участник от Хърватия) Социалните норми, влияещи на насилието в училищата, неговите форми и разпространение са недостатъчно проучени в Югоизточна Европа. През 2020 г. Порталът за закрила на детето (Childhub) започна регионално изследване в Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Косово, Молдова, Румъния и Сърбия, чиято цел е събирането на повече данни и доказателства по този проблем. Изследователската…
Find out more »April 2021
Представяне на методика за работа с юноши в ЦНСТ по превенция на сексуална експлоатация
Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ и Асоциация „Деметра“ ви канят на представяне на методика за работа с юноши в ЦНСТ по превенция на сексуална експлоатация. Представянето ще се състои на 20.04.2021г. в платформата Zoom от 10:00 до 11:00 ч. Необходима е регистрация на следния линк: https://forms.gle/R17vbz4asGV4rTS69 Презентатори: Радостина Антонова (НХЦ), Антония Месерджиева и Ана Буриева (Деметра), Ралица Згалевска (БАСП). Сила ли е насилието? Как да се разпознава насилието в ежедневното общуване? Как да се противопоставяме на това насилие…
Find out more »Има ли нужда от застъпници системата за алтернативни грижи за деца и младежи?
Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца ви кани на онлайн среща - дискусия за студенти на тема „Има ли нужда от застъпници системата за алтернативни грижи за деца и младежи?“ В далечната 2010 г. процесът по ДеИ започна с приетата от Министерски съвет „Визия за деинституционализация на децата в България“, която изразява политическата воля на държавата за разрешаване на проблема с отглеждането на деца в институции. От тогава до сега политиките и практиките за закрила на деца, които живеят…
Find out more »June 2021
Каква е ролята на театралното изкуство в работата по превенция на сексуалния тормоз на деца от ЦНСТ?
Кога: 3 юни 2021 г., четвъртък | Начален час: 10.00 ч. | Краен срок за регистрация: 2 юни, 14.00 ч. Линк за регистрация: https://forms.gle/fWmJQkjKVjBVGjr98 На 3.6.2021г. ще се състои втората част на представяне на работата на Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ в рамките на инициативата „Умението да променяш”, която беше започната през 2019г. от организации, членки на мрежата „Партньорство за учене и действие”. В проекта „А дали е така … (разкази за силата и насилието)“ се включиха Асоциация „Деметра”…
Find out more »July 2021
Насилието в училище – какво децата и младежите в България казват и правят за преодоляването му
Целта на настоящия уебинар е да запознае младите хора, специалистите и широката общественост в страната с начина, по който младежите говорят за насилието в училище и за начините, по които то може да бъде преодоляно. В първата част на събитието д-р Антоанета Матеева от Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Нов български университет ще представи данните за България от Международно проучване на насилието срещу деца в училище в Югоизточна Европа. Ще бъдат очертани: Териториите, видовете и типичните ситуации…
Find out more »October 2021
„Подобряване на възможностите за развитие на децата в ранна възраст – от наука към практика“
Пълноценната грижа за детето в най-ранна възраст е от ключово значение за неговото оптимално развитие. Тази грижа зависи от условията, създадени от публичните политики, програми и услуги. Доказано е, че грижещите се за детето са най-способни да осигурят на децата си пълноценна грижа, когато самите те се чувстват сигурни – емоционално, финансово и социално. Целта на това събитие е повишаване на обществената информираност и припознаване на важността и нуждата от ефективни политики и висококачествени услуги в подкрепа на ранното детско…
Find out more »November 2021
Къде сме наистина по пътя на деинституционализацията? Какво научихме от децата, семействата и общностите?
Обобщаването на данните от третото национално изследване на процеса на деинституционализация (ДеИ), което Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца проведе през 2020 и 2021 г, е към своя край и предстои да бъдат съставени и представени финалните продукти. Работата на четирите регионални изследователски екипa приключва с формулирането на ключови находки и инициирането на действия на местно ниво. В момента работим и по обобщаване на препоръки за развитие на националните политики за ДеИ и апробираме изработената по време на изследването…
Find out more »March 2022
Онлайн конференция „Супервизията в мултидисциплинарните екипи в Югоизточна Европа“
Отпраявяме покана към всички професионалисти, ангажирани в полето на закрила на детето, за заключителна онлайн конференция по изследване, проведено от Мрежа за закрила на детето в Югоизточна Европа – „Супервизията в мултидисциплинарните екипи в Югоизточна Европа“. Изследването прави преглед на съществуващите политики и отразява текущите практики – чрез интервюта и дискусии във фокус групи със специалисти по закрила на детето. Кога: 31 март, от 10:30 до 14:00 ЕЕТ (9:30 до 13:00 CET) Къде: в платформата Zoom В рамките на конференцията…
Find out more »May 2022
Изграждане на приобщаваща училищна среда
Ако искате да разберете как изглежда приобщаващото училище, какво да направите, за да създадете активно взаимодействаща общност от учениците, техните родители и учители и как може ефективно да си партнирате с представителите на държавните институции и неправителствените организации, то сте добре дошли като участници в уебинар на тема "Изграждане на приобщаваща училищна среда"! Презентатор ще бъде Иван Пейчев – дипломант в МП "Психо-социални интервенции с деца и семейства" на НБУ. Той има 10-годишен опит в образователната и социалната система (възпитател…
Find out more »June 2022
Практиката на супервизия по закрила на детето в България– постижения, проблеми и стандарти
Ноу Хау Център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет, организира два онлайн семинара по темата за практиките на супервизия в социалния сектор и в мултидисциплинарните екипи в България. Основни въпроси, които целим на поставим са: Доколко супервизията допринася за повишаване качеството на услугите и ги професионализира? Има ли професионални стандарти за супервизия, как и коя професионална общност в България се ангажира с прилагането на тези стандарти в практиката? Супервизията в помагащите професии е процес, който гарантира, че специалистите постигат разбиране…
Find out more »Ролята на творческата изява в личностното развитие и реализацията на деца и младежи с интелектуални затруднения
Милена Кънчева е завършила МП „Психо-социални интервенции с деца и семейства“ и БП „Логопедия“ в Нов български университет, МП „Управление на институции за социална работа“ в СУ „Св. Климент Охридски“. От 11 години работи в Бюро за социални услуги към Дирекция „Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти“ на Столична община. Координира инициативи и проекти на Гражданско движение „Помощ на лица с проблеми в развитието“ от 2010 г., а от 2013 г. и на едноименната Фондация (ФПЛПР). Има 30…
Find out more »September 2022
Дискусионен семинар „КАК ДА РАБОТИМ С РОДИТЕЛИ В КОНФЛИКТ?
29-ти септември, 14:00 – 16:00, в платформата Zoom Линк за регистрация до 28.9.: https://forms.gle/MJV1JFeNSrxEP8b68 Правата на децата се нарушават, когато родителите са в конфликт. Децата, попаднали по волята на възрастните в центъра на ожесточено противопоставяне между двамата родители, понасят насилие, изпитват конфликт на лоялност, изправени са пред това да избират между „лош“ и „добър“ родител, принудени са да живеят в атмосфера на непрекъснат стрес. Тези фактори са бариера пред оптимално развитие на детето. Именно затова тези случаи попадат в полезрението…
Find out more »October 2022
Публична лекция на д-р Питър Фугъл, център „Анна Фройд“, Лондон
Д-р Питър Фугъл, Национален център за деца и семейства, „Анна Фройд“, Великобритания Тема: Представяне на център „Анна Фройд“ и неговите терапевтични подходи основани на теорията на ментализацията. Подходът АМБИТ за деца и младежи с множество потребности и неговото приложение в България. През 2021 г. Ноу-Хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ организира едногодишно обучение в подхода АМБИТ: Адаптивен, базиран на ментализация интегративен подход за специалисти, които работят с деца и младежи с комплексни потребности. Чрез този подход деца и младежи, които…
Find out more »February 2023
Как приемат приемните родители грижата за деца с увреждания в България?
Приемната грижа е форма на семейна алтернативна грижа, която има история в България още от средата на 30-те години на миналия век.1 В резултат на въвеждането на правна рамка за приемната грижа 2 и реформите в грижите, възникнали поради политиката на деинституционализация, развитието на приемната грижа набра скорост особено през последните 20 години.3 Приемната грижа се дефинира в българския Закон за закрила на детето (2020 г.) като „…отглеждане и възпитаване на дете в семейна среда, което е настанено в семейство…
Find out more »May 2023
Междусекторно сътрудничество в контекста на Европейската гаранция за детето
Съветът на Европейския съюз прие Препоръки за създаване на Европейска гаранция за детето на 14 юни 2021 г., а с решение на Министерски съвет през ноември 2022 г. беше приет Национален план на България за действие в изпълнение на тези препоръки. Основна цел на тази нова политика е да осигури равен безплатен достъп до ключови услуги в общността на уязвими и нуждаещи се от специфична подкрепа деца. С оглед на постигането на тази цел, в плана са посочени приоритети, насочени…
Find out more »